StarTech.com 2U Vented Server Rack Cabinet Shelf, 14in Deep Fixed Cantilever Tray, Rackmount Shelf for 19" AV/Data/Network Equipment Enclosure w/ Cage Nuts & Screws, 200lbs Weight Capacity - 2U Network Rack Shelf (SHELF-2U-14-CENTER-V) Rackhylde Sort
Startech 2U Vented Server Rack Shelf, Center Mount 14in Deep Fixed Cantilever Tray, Rackmount Shelf for 19" AV/Data/Network Equipment w/ Cage Nuts & Screws, 200lbs Weight Capacity - 2U Network Rack Shelf - Rackhylde - sort - 2U - 19"
  • Product no 1000470730
    Model SHELF-2U-14-CENTER-V
    Brand StarTech.com
    EAN 0065030893954
    Weight 2.3 kg
Produktbeskrivelse Startech 2U Vented Server Rack Shelf, Center Mount 14in Deep Fixed Cantilever Tray, Rackmount Shelf for 19" AV/Data/Network Equipment w/ Cage Nuts & Screws, 200lbs Weight Capacity - 2U Network Rack Shelf - rackhylde - 2U
Produkttype Rackhylde
Pakke Indhold 10 plastikspændeskiver, 10 M6 burskruer, 10 M6 kvadratiske burmøtrikker
Farve Sort
Rackstørrelse 19"
Højde (rackenheder) 2U
Produktmateriale SPCC koldt rullet stål
Dimensioner (B x D x H) 48.3 cm x 35.6 cm x 8.7 cm
Vægt 2.3 kg
Egenskaber Ventileret
Producentgaranti Begrænset livtidsgaranti
General
Color Black
Depth 35.6 cm
Height 8.7 cm
Height (Rack Units) 2U
Inner Dimensions 48.3 cm x 34.9 cm
Package Content 10 plastic washers, 10 M6 cage screws, 10 M6 square cage nuts
Product Material SPCC cold rolled steel
Product Type Rack shelf
Rack Size 19"
Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight 41 cm x 55 cm x 12 cm / 3.3 kg
Weight 2.3 kg
Width 48.3 cm
Miscellaneous
Compliant Standards EIA-310-E, ECA-310-E
Features Vented
Weight Limit 91 kg
Manufacturer Warranty
Service & Support Limited warranty: - lifetime
Product image
StarTech.com Advantage
Product image
Supports a Variety of Equipment
Assembly & Mounting Hardware
Two Installation Options
Made from 2mm thick SPCC cold-rolled steel, our family of universal vented rack shelves can be installed in any standard 19” server rack.
Offered in a variety of depths from 7 to 22 inches.
Assembly & Mounting Hardware
This rack comes with all of the M6 cage nuts and M6 screws needed to mount the shelf in to your 19” rack.