LaCie 2big Dock er en omfattende lagringsløsning, der er designet til at forbedre effektiviteten og produktiviteten hos kreative fagfolk. Med 48 TB lagerkapacitet imødekommer den de omfattende behov for datahåndtering, som fotografer, videografer og digitale kunstnere har. Enheden handler ikke kun om lagerplads; det er en hub, der forbinder hele dit digitale arbejdsområde. Med Thunderbolt 3- og USB 3.2 Gen 2-grænseflader tilbyder den hurtige dataoverførselshastigheder, hvilket gør den perfekt til tidsfølsomme projekter, der kræver hurtig adgang til store filer.
Produktnummer 1001854098
Modell STLG48000400
Varumärke Seagate
EAN 8719706045087
Vikt 3.835 kg
| Produktbeskrivelse | LaCie 2big Dock STLG48000400 - harddisk-array |
| Enhedstype | Harddisk-array |
| Farve | Sort |
| Totale array-kapacitet | 48 TB |
| Grænseflade | USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4 |
| Installeret udstyr/antal moduler | 2 (installeret) / 2 (maks.) |
| Understøttede drev | SATA-600 |
| Lokalisering | Global |
| Indbygget udstyr | SD-kortlæser, CFast 2.0 kortlæser, CFexpress Type B kortlæser, status LED |
| Controller for lagring | RAID (SATA 6Gb/s) - RAID 0, 1, JBOD |
| Harddisk | 2 x 24 TB HDD SATA 6Gb/s RAID 0 - fabriks konfigureret, HFS+ formateret, 24x7 tilgængelighed, Enterprise Class - Seagate |
| OS nødvendig | Apple iPadOS 14 eller senere |
| Dimensioner (B x D x H) | 11.8 cm x 21.7 cm x 9.33 cm |
| Vægt | 3.835 kg |
| Producentgaranti | 5 års garanti |
| Servicepakker | 5 års Rescue Data Recovery Service Plan |
LaCie 2big Dock er udstyret med Thunderbolt 3- og USB 3.2 Gen 2-grænseflader og tilbyder højhastighedsforbindelser til en række forskellige enheder, hvilket sikrer effektiv dataoverførsel og fleksibilitet for kreative fagfolk.
Med en samlet array-kapacitet på 48 TB og harddiske konfigureret i RAID 0 for optimal hastighed og pålidelighed er dette harddisk-array designet til at opfylde kravene til intensiv datalagring og backup.
De indbyggede CFast 2.0-, CFexpress Type-B- og SD-kortlæsere giver nem adgang til medier, hvilket gør det nemmere for fotografer og videografer hurtigt at overføre filer fra deres kameraer til arrayet.
Et aluminiumskabinet giver ikke kun LaCie 2big Dock et slankt, professionelt udseende, men fungerer også som et kølelegeme, suppleret med en indbygget køleventilator for at opretholde optimale driftstemperaturer.
Understøttelse af daisy chaining giver brugerne mulighed for at tilslutte flere enheder via en enkelt Thunderbolt 3-port, hvilket maksimerer arbejdspladsens effektivitet og reducerer kabelrodet.